HaberlerAvrupaDünyaUkranya Rusya savaşıUkrayna

Batı basını: G20, Ukrayna konusunda uzlaşıcı bir formülasyon geliştirdi

Bloomberg, Hindistan’da düzenlenen G20 Zirvesi’ne katılan ülkelerin diplomatlarının Ukrayna konusunda uzlaşıcı bir formülasyon geliştirdiğini aktardı.

Bloomberg’in güvenilir kaynaklara dayandırarak verdiği habere göre, G20 ülkeleri diplomatları Ukrayna’daki çatışmaya ilişkin uzlaşıcı bir formülasyon geliştirdi.
Haberde, “G20 ülkelerinden diplomatlar, Ukrayna’daki çatışma konusunda Moskova ile grubun geri kalanı arasındaki ihtilaflara ilişkin uzlaşmacı bir formülasyon geliştirdi. İfadeler büyük ölçüde, 2022’de Endonezya’nın Bali kentinde düzenlenen G20 zirvesinde kararlaştırılanlara benziyor” ifadeleri kullanıldı.
Formülasyonun G20 ülkelerinin liderleri tarafından onaylanması gerektiği belirtilerek, “Üst düzey yetkililer bu konuda mutabık kaldığına göre bu oldukça muhtemel görünüyor” denildi.
Bu arada, Rusya’nın G20 şerpası “Svetlana Lukaş”, Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de düzenlenen zirvenin Ukrayna ve diğer sorunlar nedeniyle G20 tarihinin en zorlu zirvelerden biri olduğunu söyledi.
Lukaş “Bu muhtemelen G20’nin neredeyse 15 yıllık tarihinde liderlik düzeyindeki en zor zirvelerinden biriydi. Bildirgenin üzerinde anlaşmaya varılması neredeyse 20 gün sürdü” dedi.
Lukaş, bunun yalnızca Ukrayna konusundaki görüş farklılıklardan değil, aynı zamanda iklim değişikliği, düşük karbonlu enerji sistemlerine geçiş ve uluslararası finans kurumlarının reformu gibi konulardaki farklı tutumlardan da kaynaklandığını vurguladı./

Başa dön tuşu
Bugün 21 Mayıs 2024 (50) içerik yüklenmiştir.