HaberlerİranOrtadoğu

Batı demokrasi söylemiyle bölgeyi işgal ediyor

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Dr.Mahmud Ahmedinejad, batılı güçlerin kendi çıkarları doğrultusunda Ortadoğu bölgesinde antidemokratik devletleri desteklediğini söyledi.

Ahmedinejad, Huzestan eyaletinde yaptığı açıklamada, Batı’nın Ortadoğu’ya ilgisi ile ilgili, , ”Batılılar demokrasi, insan hakları, özgürlük bahanesiyle Afganistan ve Irak’ı işgal etti, Pakistan ve Yemen’e de müdahale ediyor, ancak onların bu iddiaları büyük bir yalandır” dedi.

Ahmedinejad, ”Orta Doğu’da tek bir seçimin bile yapılmadığı ülkeler ve yönetimler var. Kadınların araç kullanma hakları dahi yok. Ancak, ABD ve Avrupa’nın onlarla çok iyi ilişkileri var ve antidemokratik yönetimleri destekliyorlar” diye konuştu.

Batılıların, Orta Doğu’daki varlık sebeplerini terörizmle mücadele iddiasına dayandırdıklarını anlatan Ahmedinejad, ”Terörizme mücadele bahanesi de büyük bir yalandır. Şüpheli bir şekilde gerçekleştirilen 11 Eylül saldırılarından sonra bölgeye askeri yığınak yaptılar. 11 Eylül’ün araştırılmasına bile izin vermiyorlar, çünkü bu olay da Yahudi soykırımına benziyor” dedi.

Ahmedinejad, ”Soykırım bahanesiyle 60 yıldır Filistin’i işgal ettiler. Bugün de 11 Eylül bahanesiyle farklı bölgelere asker yığıyorlar.”

Ahmedinejad, ”El Kaide örgütünün üssünün de petrolden çok gelir elde eden, ancak fikri açıdan geri kalmış, ABD’nin askeri ve istihbarat birimlerinin gölgesindeki bölge ülkelerinden birinde olduğunu” ileri sürdü.

Orta Doğu’nun zengin enerji kaynakları bakımından dünyanın en hassas noktası olduğunu kaydeden Ahmedinejad, buradaki enerjinin Batılı ülkelerce uzuca sömürüldüğünü ifade etti.

”Batılı ülkelerin ve ABD’nin ucuz petrolden elde ettikleri gelir, petrol sahibi ülkelerin gelirinden daha fazladır” diyen Ahmedinejad, ucuz enerji transferi akışının durması halinde bu ülkelerin bir ay bile dayanamayacaklarını belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.