HaberlerİranOrtadoğu

Batı, İran ve Suriye’nin yardımına muhtaç

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, batılı ülkelerin, İran ve Suriye’nin işbirliği ile yardımına muhtaç olduklarını söyledi.

Ahmedinejad, Tahran’ı ziyaret eden Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad ile görüşmesinde yaptığı konuşmada, ”Suriye ve İran tek bir cephede yer alıyor. Her siyasi gelişme bir fırsattır ve iki ülkenin yardımlaşmasıyla bundan iyi bir şekilde istifade etmemiz gerekir” dedi.

Ahmedinejad, batılı ülkelerin tam bir şaşkınlık ve bozgunluk içinde olduklarını belirterek, ”Bugün tüm dünya Batı’nın teorilerinin tükendiğinin farkında. Bu yüzden İran ve Suriye’nin işbirliği ile yardımına çok muhtaçlar” dedi.

Ahmedinejad, ”Batılıların aşırı talepleri karşısındaki bölge halklarının direniş ve mücadelelerinin, onların bu duruma düşmesinde etkili olduğunu” kaydetti.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, bölgedeki şartların yine bölge halklarının ve direnişin lehine hızlıca değişmekte olduğunu söyledi.

Suriye Cumhurbaşkanı Esad ise, Ahmedinejad’ı yeninden Cumhurbaşkanı seçilmesinden dolayı tebrik ederek başladığı konuşmasında, iki ülke arasındaki ilişkileri daha da geliştirmenin önemine değindi.

Esad, İran’da halkın seçimlere yüksek katılımı ve sonrasındaki olaylarda gelinen noktaya atfen, ”İran’daki gelişmelerin, Batı için büyük bir olay ve ders olduğuna inanıyorum, rahatsızlıklarının sebebi de budur” dedi.

Tahran-Şam ilişkilerini bilinenden de güçlü olarak niteleyen Esad, ”Uluslararası toplumun kapılarının geçmişten daha çok İran ve Suriye’ye açılacağına inanıyorum” ifadesini kullandı.

”Batılı ülkelerin, İran’ın içişlerine müdahalesini kınadığını” belirten Esad, ”Batılıların ve düşmanların müdahalelerinin sebebi, İran ve Suriye’nin zaferlerinin gelecek dört yılda tekrar etmemesi içindir” diye konuştu.

Esad, İran halkının Ahmedinejad’ı yeniden seçmekle iki ülkenin siyasetlerinin devamına onay verdiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Mayıs 2021 (6) içerik yüklenmiştir.