HaberlerİranOrtadoğu

Batı, İran’ın nükleer meselesini germeye çalışıyor

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Danışmanı ve İslami Haberleşme ve Kültür Kurumu Başkanı Mehdi Mustafavi, Batı’nın kamuoyunu saptırmaya ve İran’ın barışçıl nükleer faaliyetlerini germeye çalıştığını belirtti.

Beraberindeki bir heyetle Türkiye Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakçıoğlu’nun davetlisi olarak Türkiye’ye giden Mustafavi yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki derin bağların geliştiğine işaret ederek “iki ülke iş birliği sürecinde, kültürel ve dini iş birliği düzeyinin artmasına çalışıldı ve iki ülkenin kültür yetkililerinin ziyaretleri de bu doğrultuda değerlendirilir. İki ülke arasındaki mevcut kapasiteler çok yüksek.” dedi.

Bu yakınlık, Batı’nın tepkilerine de neden olduğunu vurgulayan Mustafavi “Batı, İran’ın nükleer faaliyetlerini kaosa sürüklemeye ve barışçıl nükleer faaliyetlerini germeye çalışıyor. Kardeş ülke Türkiye’nin de nükleer faaliyet alanına girmesine Batılıların tepkisi bu doğrultuda değerlendirilebilir” dedi.

İran, Türkiye ve Brezilya’nın üçlü anlaşmasına işaret eden Mustafavi “Tahran Bildirisi, nükleer güçlerin bahanelerini ortadan kaldırdı ve bildiriyi imzalayan ülkelerin uluslar arası yasalara ve insani değerlere taahhüdü olduğunu gösterdi” dedi.

Dini liderin atom bombasının yapımının haram olduğu yönündeki sözlerine değinen Mustafavi “dini liderin bu konudaki fetvası İran’ın barışçıl nükleer teknolojisini kullanma hakkı ve kararlılığını doğrulayan sözlerdir” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2022 (10) içerik yüklenmiştir.