HaberlerİranOrtadoğu

Batı, nükleer yakıt temini için güvenilir değildir

İran İslami şura meclisi temsilcisi batılıların İran için yakıt temini hususunda güvenilir olmadıklarını söyledi.

İslami şura meclisinin milli güvenlik ve dış siyaset komisyonu sözcüsü İran’ın öncelikli olarak %20 zenginleştirilmiş yakıt almak istediği ve müzakerelerin takas yapmaya doğru gitmesi halinde önce İran’a gereken yakıtın teslim edilmesi gerektiğini söyledi.

Celali İran’ın müzakerelerle ilgili olumlu görüşünü açıklayarak ekonomik ve tekniksel mülahazalarına uygun olarak Tahran reaktörü için yakıt temini hususunda müzakereye hazır olduğunu söyledi. İran’ın Tahran araştırma reaktörü için yakıt teminindeki önem verdiği hususları sayan Celali Tahran üniversitesi nükleer bölümlerinin insani hedefler izledikleri bu cümleden kanserli hastalara yardım yapılması bunlardan biri olduğunu söyledi. Celali ayrıca santrallerin ihtiyacı olan yakıt için ön şartlar belirlenmesinin yanlış olduğunu söyledi.

İslami şura meclisi milli güvenlik ve dış siyaset komisyonu sözcüsü İran’ın batıya yakıt teminiyle ilgili güvensizliğinin bazı nedenlerini sayarak Amerika’nın geçmişti İran konusunda net tutum izlemediği, Fransa’nın ise İran’ın Ordiyef hissedarı olmasına rağmen payına düşen haklara sahip olmadığı için güvenilir olmadığını söyledi.

Celali ayrıca Rusya’nın da Buşehr santrali hususunda güvenilir olmadıklarını gösterdiklerini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (25) içerik yüklenmiştir.