HaberlerİranOrtadoğu

Batı sahtekarlık yapmaya çalışıyor

İran İslami Şura Meclis Başkanı, Tahran reaktörüne yakıt temini için batılıların ikili ve garez dolu bir tavır sergilediklerine değinerek, onların siyasi bir sahtekârlık peşinde olduklarını ve bu yüzden bu konuda Tahran’ın kendisinin karar vereceğini vurguladı.

İran Kum kenti Milletvekili ve İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani, dün İran Tıbbi Bilimler üniversitesinde İbn-i Sina festivali seçkinlerinin takdir edilmeleri için düzenlenen merasimde yaptığı konuşmada, Tıbbi Bilimler üniversitesinin araştırma alanında kayda değer başarılara imza attığını hatırlatarak “Bu üniversitede çok iyi başarılar elde edildi ki bunların mutlaka devam ettirilmesi gerekiyor” diye vurgulamada bulundu.

Laricani daha sonra İbn-i Sina’nın şahsiyeti ve ilmi-deneysel hayatının muhtelif boyutlarına değinerek “İbn-i Sina dünya çapında büyük bir şahsiyet olarak bilinir. O, İranlı-İslami medeniyette büyük bir simayı temsil etmektedir” diye konuştu.

Meclis Başkanı Ali Laricani konuşmasının devamında, ülkede huzurlu, mantıklı ve makul bir ortamın hâkim olmasının, bilim adamlarını toplum hakkında daha fazla fikir üretmeye teşvik edeceğinin altını çizerken “Ülkenin siyasi-sosyal şartları tozlu dumanlı oldukça, bilim adamlarının da zihinleri sapmaya müsait olacaktır” diye vurguladı.

Ali Laricani konuşmasının başka bir bölümünde batılıların, Tahran reaktörüne yakıt temini konusunda ikili ve garez dolu bir tavır sergilediklerine değinirken, batılılara seslenerek “Sizler, siyasi bir sahtekârlık peşindesiniz! Bu yöndeki çabalarınızla zenginleştirilen maddeleri İranlıların ellerinden çıkarmak istiyorsunuz. Ama yağma yok artık. Tahran araştırma reaktörünün yakıtını temin etme konusunda artık kendimiz karar vereceğiz” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (74) içerik yüklenmiştir.