FilistinOrtadoğu

Batı Şeria güvenlik birimleri geçen ay Hamas üyesi 55 kişiyi gözaltına aldı

Kasım ayına ait istatistiklere göre, Mahmud Abbas başkanlığındaki Filistin Yönetimi’ne bağlı güvenlik birimleri, bir ay boyunca Batı Yaka’da İslami Direniş Hareketi (Hamas) üyelerinden yaklaşık 100 kişiyi gözaltına aldı veya ifade vermeye çağırdı.

Hamas Hareketi Batı Yaka Teşkilatı Enformasyon Ofisi tarafından hazırlanan raporda, Filistin Yönetimi’ne bağlı güvenlik birimlerinin Kasım ayında Batı Yaka’da direniş grupları liderlerinden ve üyelerinden 61 kişiyi gözaltına aldığı ve bunlardan 55’inin Hamas üyesi olduğu bildirildi.

Raporda ayrıca, Hamas üyelerinden 40 kişinin Batı Yaka güvenlik birimlerince ifade vermeye çağrıldığı ve 6 kişinin de serbest bırakılmaları için haklarında mahkeme kararı olmasına rağmen güvenlik birimlerince gözaltı sürelerinin uzatıldığı ifade edildi.

Raporda, Batı Yaka güvenlik birimlerinin El-Halil kentine yanlışlıkla giren iki Yahudi yerleşimciyi işgal güçlerine teslim ettiği, işgal güçlerinin ise Hamas liderlerinden ve üyelerinden 16 kişi ile İslami Cihad üyesi bir aktivisti gözaltına aldığı belirtildi.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Şubat 2023 (18) içerik yüklenmiştir.