FilistinHaberlerOrtadoğu

Batı Şeria olayları diyalog sürecini bitirebilir

Hamas’ın önde gelen isimlerinden Muşir el-Mısri, Obama’nın bölgeye yapacağı ziyaret ile ilgili olarak Quds Press’e bugün (03 Haziran Çarşamba) yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Bölgeye ilişkin politikasında çok önemli değişimleri görmedikten sonra Filistin halkının Obama’nın ziyaretine umut bağlayacağına inanmıyorum. Obama daha önceki yönetimlerin bölgeye yönelik politikasının aynısını takip ediyor. Hamas pratik olarak Amerika’nın bölgeye ilişkin politikasında herhangi bir değişim görmedi.”

Kahire’de devam edecek olan diyalog görüşmelerine katılıp katılmama konusuna da değinen Mısri, “Hamas, Abbas güçlerinin Batı Yaka’da Hamas mensuplarına yönelik baskılarından dolayı Kahire görüşmelerine katılmamayı ciddi olarak düşünüyor. Diyalog görüşmeleri başlamadan önce Hamas bu konudaki tavrını açıkça ifade edecektir” dedi.

Mısri devamla Hamas’ın, Batı Yaka’daki güçlerin Amerika ve Siyonistlerle işbirliği yaparak direniş mücahitlerine karşı yaptığı cinayetleri dikkatle takip ettiğini belirtti.

Mısri yaptığı açıklamanın devamında Mısırlı yetkililerden, Abbas güçlerine mücahitleri takip etmemesi ve elindeki esirleri de serbest bırakması için baskı yapmasını istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Mayıs 2021 (21) içerik yüklenmiştir.