FilistinHaberlerOrtadoğu

Batı Şeria zindanları boşaltılmadan iç barış sağlanamaz

İslamî Direniş Hareketi (Hamas), iç barışı sağlayacak zeminin oluşması için Batı Yaka’daki zindanların tamamıyla boşaltılması talebinde ısrar ettiğini belirterek, bu ayın sonunda yapılacak görüşmelerin barış anlaşmasıyla sonuçlanıp sonuçlanmayacağının ayın 18’inde netleşeceğini söyledi.

Bu açıklamalar, dün akşam (09 Temmuz Perşembe) İslamî Direniş Hareketi Hamas ve Batı Yaka’daki İslami Hareket üyesi milletvekilleriyle Mısır heyetinin iç barışın önündeki engelleri kaldırmak amacıyla yaptığı toplantının ardından yapıldı.

Filistin Parlamentosu Genel Sekreteri Dr. Mahmud er-Ramhi, toplantıda dört önemli dosyanın masaya yatırıldığını, fakat bunlar arasında özellikle gözaltılar dosyasının önem arz ettiğini belirtti.

Kendisiyle birlikte Meclis Başkanı Dr. Aziz Duveyk, milletvekili Ömer Abdurrazık, Semire el-Halayike ve onuncu hükümette bakanlık yapan Abdurrahman Zeydan’ın da toplantıya katıldığını belirten Ramhi, Mısır heyetine ise Muhammed İbrahim’in başkanlık ettiğini söyledi.

Ramhi, daha sonra şöyle dedi: “Toplantıda siyasi gözaltılar dosyasının kapanmasının şart olduğunu ifade ettik. Bu dosya kapanmadan diğer dosyaları ele almayacağımızın altını çizdik. Bazılarının göstermeye çalıştığı gibi, Batı Yaka’daki olaylar güvenlik nedeniyle bir iki kişinin tutuklanmasından ibaret değil. Yapılanlar, Hamas Hareketi’ni Batı Yaka’dan tamamıyla silme projesidir”.

“Toplantıda, her türlü barbarlığına rağmen işgal devletinin Hamas Hareketi’ni yok edemediğini, dolayısıyla Abbas’ın da Hamas’ı bitiremeyeceğini ifade ettiğimiz gibi, halkın burada olup biteni iyi anladığını ve direniş etrafında kenetlendiğini dile getirdik” diyen Ramhi, Abbas milislerinin gölgesinde üniversitelerde yapılan öğrenci seçimlerinde Hamas’a mensup öğrencilerin geçmiş yıllara göre %20 civarında daha fazla oy almasının bu gerçeği yansıttığını söyledi.

Siyasi nedenlerle gözaltına alınanların serbest bırakılmasının ön şart kabul edilmesinin Hamas’ın bütün kurum ve kuruluşlarıyla aldığı bir karar olduğunu belirten Ramhi, yüzlerce mensubu zindanlarda iken Hamas’ın barış anlaşmasının imzalaması imkansız olduğuna işaret etti.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (58) içerik yüklenmiştir.