HaberlerDünyaFilistinOrtadoğu

Batı Şeria’da onlarca Filistinli yaralandı

Cuma akşamı ırkçı İsrail’in Batı Şeria’nın Hebron kentinin merkezindeki Bab el-Zawiye bölgesine düzenlediği hava saldırısında onlarca Filistinli yaralandı.

İRNA’ya göre,  bir grup Siyonist yerleşimci işgalci güçlerin desteğiyle şehrin eski kesiminde bulunan İbrahim (AS) türbesi yakınında Filistinlilere saldırdı, saldırıda  çok sayıda Filistinli yaralandı. 

Dün  (17 Eylül Cuma) Filistin’in Batı Şeria bölgesinde yahudileştirme faaliyetlerini protesto ve işgal zindanlarındaki esirlerle dayanışma amacıyla düzenlenen gösterilere işgal güçlerinin saldırıda bulunması üzerine muhtelif yerlerde çatışmalar meydana geldi ve Filistinlilerden onlarca kişi yaralandı. 

Nablus’un güneyindeki Beyta ve Beytu Decen kasabalarında işgalcilerin yahudileştirme faaliyetlerini protesto ve esirlerle dayanışma gösterilerine işgalcilerin müdahalesi sebebiyle çatışmalar oldu. 

Kızılay’ın Nablus’taki Acil Yardım Dairesi Müdürü Ahmed Cibril, ekiplerinin Beyta ve Beytu Decen kasabasında 71 kişiye müdahalede bulunduğunu dile getirdi. Basın açıklamalarında ise yaralanmaların 5’inin plastik mermilerden, 63’ün göz yaşartıcı gaz bombalarından, 3’ünün de işgalci askerlerin kovalaması esnasındaki düşmelerden kaynaklandığı ifade edildi. 

Beyta kasabası işgalcilerin Sabih Dağı bölgesinde bazı arazilere el koymasından dolayı haftalardan beri protesto gösterilerine ve eylemlere sahne oluyor. 

Kalkiliya’da da Cuma namazı sonrasında, Kefer Kaddum’da işgalcilerin kapattığı ana caddeye doğru düzenlenen yürüyüşe müdahale sebebiyle çatışmalar meydana geldi. Burada da bir genç plastik mermiyle birkaç kişi de gaz bombalarından dolayı yaralandı. 

Ramallah’taki olaylarda da bazı kişiler gaz bombalarından dolayı nefes alma sorunları yaşadılar. 

El-Halil’de yahudileştirme faaliyetlerine karşı düzenlenen haftalık gösteriye işgal güçleri müdahalede bulundu, gaz bombaları attı ve bazı kişileri şiddetle darp ettiler. 

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Başkanı Michel Bachelet daha önce Siyonist rejimi Filistinlilere karşı işlediği suçlardan dolayı eleştirmişti./

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ağustos 2022 (27) içerik yüklenmiştir.