FilistinHaberlerOrtadoğu

Batı Şeria’daki Kuran kursları kapatılıyor

Sabahın erken saatlerde insanlar bölük bölük akın ediyor… Bir süre sonra camilerin etrafı doluyor… Camilere giren insanlar hocaların etrafında halka oluşturmak ve ona yakın durmak için acele ediyor… Oturdukları halkalarda Allah’ın gönderdiği kitabın ayetlerini okuyup hıfzediyorlar… İnsanın içine su serpiyor bu manzaralar… Camiler ise okunan ayetler eşliğinde adeta cezbeye duruyor… Batı Yaka’nın camilerindeki bu tablolar yok olmak üzere, gelen haberler doğruysa yok olmuş bile…

Nablus’ta Mescidi Aşur’a bağlı Kur’an Hıfz Merkezi, Bera Kur’an Hıfz Merkezi, el-Halil Rahman camisindeki Kefer Haris ve Kefer Dik Merkezleri, Tubas’taki Aişe Merkezi ve daha başka Kur’an kurslarıyla Kur’an hıfz merkezleri Batı Yaka’daki Fetih güçlerince kapılarına kilit vurulan ilim yuvaları.

Batı Yaka’daki Filistinli milletvekilleri gelişmeleri büyük bir kaygıyla izliyorlar. Milletvekili Hüsni El-Burini şöyle diyor: “Yapılan birçok şikâyet üzerine yaptığımız inceleme neticesinde Batı Yaka’nın birçok şehir, kasaba ve köyünde camilerdeki Kur’an kurslarının kapatıldığını, kurs hocalarıyla, hafız ve bakıcıların gözaltına alındığını müşahede ettik. Fetih yönetiminin buraları kapatmak için öne sürdüğü gerekçeler tamamıyla hayalidir. Bunun tek bir açıklaması var o da buradaki İslamî hareketi ve direnişi besleyen bütün kurum ve kuruluşları kapatarak direnişin manevi kaynaklarını kurutmaktır.”

Batı Yaka’da sadece yaşlıların gidebileceği kursların dışındaki bütün kursların kapatıldığına dikkat çeken milletvekili, bölgede açık tutulan merkezlerin de içeriklerinin tamamıyla boşaltıldığını ifade etti.

Filistin halkının dindar bir halk olduğunu, Kur’an’ı önemsediğini ve ezberlemek için çaba harcadığını, işgale karşı sürdürdüğü direnişin temelinde de Kur’anî terbiye olduğunu belirten milletvekili Mahmud Hatip ise şöyle diyor: “Yeni nesiller hafızasını yenileyecek, bilinçlenmesini sağlayacak bir terbiyeden yoksun olursa o zaman Kur’an’dan uzak başka eğitim metotlarına yönelir. Bu durumda Kur’an’a bağlı olmayan, Kur’an’dan beslenmeyen bir nesil yetişir. İşte asıl felaket de budur.”

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.