FilistinHaberlerOrtadoğu

Batı Şeria’daki siyasi tutuklular bırakılmalıdır

Gazze’deki Filistin hükümeti, Batı Yaka’da süren baskı ve tutuklamaları kınayarak, Hamas mensuplarına yönelik sürdürülen baskıcı tutumlar karşısında özellikle Batı Yaka’da faaliyet gösteren insan hakları dernekleriyle diyalog taraftarlarının suskunluğunu anlamakta güçlük çektiklerini ifade etti.

Filistin hükümeti, dün (24 Kasım Salı) Gazze’de yaptığı haftalık olağan toplantısında, son günlerde Batı Yaka’da basın mensuplarına karşı başlatılan barbar kampanyayı endişe ile takip ettiklerini ve âlim, öğretmen, üniversite hocası, öğrenci, davetçi ve basın mensuplarına karşı yapılan bu baskıların hayra alamet olmadığını dile getirdi.

Filistin hükümeti ayrıca, Batı Yaka’daki zindanların siyasi tutuklulardan tamamıyla temizlenmesi ve basın mensuplarına getirilen kısıtlamaların kaldırılması gerektiğini belirterek, Kudüs’ü Yahudileştirmeye çalışan ve bölgede durmadan yeni yerleşim birimleri inşa eden Siyonistleri durdurmak için de direnişin önüne örülen duvarların yıkılmasını istedi.

Yaklaşan Kurban bayramı nedeniyle Gazze’deki cezaevinde bulunan 100 kadar mahkûmun serbest bırakılması için çalışma başlatıldığını belirten Heniyye hükümeti, bu konuda savcıdan gereken süreci başlatmasının istendiğini ifade etti.

Fransız senatörlerin Gazze’yi yöneten Hamas’a karşı sürdürülen boykota son verme çağrılarını takdirle karşıladıklarını belirten Filistin hükümeti, Hamas’a yapılan boykotun son bulması için daha fazla çaba göstermelerini istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Ekim 2021 (11) içerik yüklenmiştir.