FilistinHaberlerOrtadoğu

Batı Şeria’nın Bel’in halkının gösterisinde onlarca kişi yaralandı

İşgal rejiminin, toprakları üzerinde inşa ettiği ırkçı ayrım duvarıyla arazileri ile köylerini ayırdığı Ramallah şehrine bağlı Bel’in köyü ahalisinin dün (3 Ocak) Cuma namazından sonra yaptığı gösteriye işgal gülerinin sert müdahale etmesi sonucu ondan fazla kişinin yaralandığı ve onlarca kişinin de atılan gaz bombalarından etkilendiği belirtildi.

Kaynaklara göre, köy halkı bölgeye galen yabancı aktivistlerle birlikte bugün öğleden sonra Bel’in köyünün batısına yürüdü. Ancak ırkçı duvara varmadan pusu kuran işgal askerlerinin yağmur gibi yağdırdığı plastik mermi, göz yaşartıcı bomba ve ses bombalarıyla karşılaştı.

Kaynaklar, işgal güçlerinin silahlara susturucu takarak göstericilerin üzerine ateş açması sonucu yaralanan gençlerin hastanelere kaldırıldıklarını söyledi.

Batı Yaka’nın Bel’in, Na’lin, Nebi Salih, Ma’sara ve daha birçok köy ve beldesinde Filistinlilerin toprakları ile yerleşim birimlerini birbirinden ayıran ırkçı duvara ve işgal askerlerinin uygulamalarına karşı barışçıl haftalık gösteriler yapılıyor. Çoğunlukla sert müdahalelere maruz kalan Filistinliler uzun süredir bu direnişi sürdürüyor.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 12 Kasım 2019 (35) içerik yüklenmiştir.