FilistinHaberlerOrtadoğu

Batı Şeria’nın Duma köyü girişinde çatışmalar yeniden alevlendi

Nablus’un güneyindeki Duma köyü girişinde dün akşam (2 Ağustos Pazar) işgal güçleriyle Filistinli gençler arasında çatışmaların yeniden alevlendiği ifade edildi.

Kaynaklara göre, işgal güçleri Ramallah’tan ve Batı Yaka’nın çeşitli bölgelerinden şehit bebek Ali Devabişe’nin ailesine taziye için gelenlerin köye girmesine izin vermedi. Bunun üzerine köy halkı ile işgal güçleri arasında çıkan tartışmanın daha sonra çatışmaya dönüştüğü belirtildi.

Görgü tanıkları, işgal güçlerinin çok sayıda göz yaşartıcı bomba kullandığını ve bombaları doğrudan gençlerin üzerine attığını bildirerek, ilk yardım ekiplerinin yoğun gazdan etkilenenlere olay yerinde müdahalede bulunduğunu söyledi.

Görgü tanıkları ayrıca işgal güçlerinin attığı bombalardan bazılarının tarım arazilerinde yangına yol açtığını ve sivil savunma ekiplerinin müdahale ederek yangını söndürdüğünü ifade etti.

Yahudi yerleşimcilerin evlerini kundaklaması sonucu 18 aylık Ali Devabişe’nin yanarak şehit olmasının, anne ve babası ile kardeşinin de ağır yaralanmasının ardından Duma köyünde işgal güçleriyle köy sakini gençler arasında sürekli çatışmalar yaşanıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.