EkonomiHaberler

Batı ülkeleri dış borç içinde yüzüyor

ABD’den İngiltere’ye, Almanya’dan Fransa’ya Batı ülkeleri dış borç içinde yüzüyor. ABD’de kamu dış borç stoku 16 trilyon doları aşarken, İngiltere’de bu rakam 10 trilyon 592 milyar dolar, Almanya’da ise 5 trilyon 918 milyar dolar olarak gerçekleşti

Paralarını basarak dünyanın emeğini sömürmelerine rağmen Batı dünyasının öne çıkan ülkeleri borç batağına boğazına kadar saplanmış durumda. Dünya Bankası ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) verilerine göre, dünyada dış borç stoku en fazla olan ülke ABD olurken, kamu borcunun milli gelire oranında da ABD ve Çin’in ardından dünyanın üçüncü büyük ekonomisi Japonya ilk sırada yer aldı.

ABD’de kamu dış borç stoku 16 trilyon 229 milyar dolara ulaştı. ABD’nin durumu berbatken, Avrupa ülkeleri ondan geri kalmıyor. ABD’yi, 10 trilyon 625 milyar dolarlık kamu dış borç stokuyla İngiltere takip ederken, Almanya 5 trilyon 918 milyar dolar ile üçüncü sırada yer aldı. Fransa’nın kamu dış borç stoku ise 5 trilyon 564 milyar dolar, saplandığı deflasyon batağından kurtulmak için kamu harcamalarını artıran Japonya’nınki ise 3 trilyon 124 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Ekonomik krizdeki İspanya’nın kamu dış borcu ise 600 milyar doları aşıyor. OECD ülkeleri içinde en az kamu dış borç stokuna sahip ülke 22 milyar dolar ile 1.3 milyon nüfuslu Estonya olurken, bu ülkeyi 53.9 milyar dolarla 2 milyon nüfuslu Slovenya, 68.4 milyar dolarla 5.4 milyon nüfuslu Slovakya, 93.6 milyar dolarla da 7 milyon nüfuslu İsrail takip etti. Türkiye’nin brüt dış borç stoku ise aynı dönemde 349 milyar dolar olarak gerçekleşti. Çin’in dış borcunun mart ayında 781 milyar dolara çıkmasının ardından ülkede yaşanan iflaslar, gözleri diğer ülkelere çevirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2023 (11) içerik yüklenmiştir.