HaberlerİranOrtadoğu

Batı ülkeleri siyasi açıdan geri kalmıştır

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ‘İran’ın içişlerine müdahale eden Avrupa ülkelerinin siyasi açıdan geri kaldığını’ söyledi.

Ahmedinejad, İçişleri Bakanlığı için yapılan devir teslim töreninde, ABD ve Batılı ülkelerin seçim ve sonrasındaki sürece ilişkin tutumlarını eleştirdi.

Batılı bazı ülkelerin, seçim ve sonrasındaki gelişmelerde İran’ın içişlerine açıkça müdahale ettiğinin anlaşıldığını belirten Ahmedinejad, ‘Onların sömürgeci zihniyetlerinin bir kez daha ortaya çıktığını’ savundu.

Sömürgecilik döneminin geride kaldığını ve eski İran olmadıklarını kaydeden Ahmedinejad, ‘Batılı bazı ülkeler siyasi açıdan geri kalmışlar’ dedi.

Katılmayı planladığı BM Genel Kurul toplantısında ABD Başkanı Barack Obama’nın kendisiyle konuşmak istemesi halinde ona ne söyleyeceğinin sorulduğunu belirten Ahmedinejad, ‘Obama’ya seçimlerde İran’ın içişlerine karıştınız ve İran halkı karşısında yenilgiye uğradınız, şimdi ne diyorsunuz diye soracağım’ dedi.

Halkın seçimlerde büyük bir ders verdiğini belirten Ahmedinejad, Batılı ülkelere hitaben, ‘Yenilgiyi mertçe kabul edin’ diye konuştu.

Ahmedinejad, her zamankinden daha güçlü olarak ülkenin ülküleri yolunda mesafe katetmeye devam edeceklerini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.