FilistinHaberlerOrtadoğu

Batı Yaka da Mahmut Abbasa Bağlı Çeteler,El-Halil’de Yedi Hamas Üyesini Gözaltına Aldı

Bir yanda ulusal uzlaşı anlaşmasının hayata geçirilmesi ve birlik hükümetinin kurulması için görüşmeler devam ederken diğer yanda Batı Yaka’da Filistin Özerk Yönetimi’ne bağlı güvenlik birimleri direniş üyelerine yönelik baskılarını sürdürüyor.

Filistin Özerk Yönetimi’ne bağlı güvenlik birimleri dün akşam (2 Haziran Cumartesi) eski esirlerden Cafer El-Kavasimi ve Mahmud El-Uveyvi’yi gözaltına aldı. El-Kavasimi ve El-Uveyvi’nin daha önce de birkaç kez aynı güvenlik birimleri tarafından gözaltına alındığı bildirildi.

Koruyucu Güvenlik biriminin ise Filistin Politeknik Üniversitesi öğrencisi Kerem Ez-Zuğeyr’i El-Halil’deki evine baskın düzenleyerek gözaltına aldığı ve Filistinli üniversite öğrencisinin Yahudi yerleşim birimleri inşasına karşı mücadele eden aktivistlerden biri olduğu ifade edildi.

El-Halil’in kuzeyindeki Eş-Şuyuh beldesinde de Koruyucu Güvenlik birimi eski esir Cemal Muhammed Savaliha’yı gözaltına aldı. Koruyucu Güvenlik biriminin Savaliha’dan Pazartesi günü ifade vermeye gelmesini istediği fakat bilinmeyen bir nedenle Pazartesi’yi beklemeden Cumartesi akşamı evine baskın düzenlediği kaydedildi.

Bu arada, Koruyucu Güvenlik biriminin Yatta beldesinde de İslami Direniş Hareketi (Hamas) üyelerinden bazılarını gözaltına almak istediği fakat başarılı olamadığı bildirildi.

Başa dön tuşu
Bugün 10 Ağustos 2022 (15) içerik yüklenmiştir.