FilistinHaberlerOrtadoğu

Batı Yaka güvenlik birimleri Haziran’da 77 Hamas üyesini gözaltına aldı

İslami Direniş Hareketi (Hamas) tarafından yayınlanan raporda, Filistin Yönetimi güvenlik birimlerinin Haziran ayında Batı Yaka’da bir vatandaşı gözaltına aldıktan birkaç saat sonra infaz ettiğini, Hamas üyelerinden 77 kişiyi gözaltına aldığını ve 78 kişiyi de ifade vermeye çağırdığını söyledi.

Hamas Hareketi, Mahmud Abbas başkanlığındaki Filistin Yönetimi’ne bağlı güvenlik birimlerinin Batı Yaka’daki ihlallerini içeren aylık raporunu yayınladı. Raporda, güvenlik birimlerinin Hacı Sadi Es-Suhul’u gözaltına aldıktan birkaç saat sonra öldürdüğü, Hamas liderlerinden, üyelerinden ve taraftarlarından 77 kişiyi gözaltına aldığı, gözaltına alınanlardan 44’ünün eski esir ve 18’inin üniversite öğrencisi olduğu ifade edildi.

Raporda ayrıca Batı Yaka güvenlik birimlerinin 78 kişiyi ifade vermeye çağırdığı ve 15 kişiyi de haklarında serbest bırakılma kararı olmasına rağmen gözaltında tutmaya devam ettiği, işgal güçlerinin de Fetih Hareketi zindanlarından serbest bırakılan Hamas liderlerinden ve üyelerinden 4’ünü geçen ay gözaltına aldığı belirtildi.

Hamas Hareketi, siyasi gözaltıların 8’inin El-Halil’de, birinin Beytlahim’de, 3’ünün Cenin’de, 11’inin Ramallah ve El-Biyre’de, 6’sının Selfit’te, 3’ünün Tubas’ta, 14’ünün Tulkerem’de, 3’ünün Kalkilya’da ve 28’inin Nablus’ta gerçekleştiğini açıkladı.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ekim 2023 (40) içerik yüklenmiştir.