FilistinHaberlerOrtadoğu

Batı Yaka halkı üçüncü intifadaya doğru gidiyor

3000’den fazla Filistinli esirin gasp edilmiş haklarının iadesi için başlattığı açlık grevi 25. gününe girerken, Batı Yaka’da yuvarlanan kartopunun gittikçe büyüdüğü ve üçüncü intifadanın oluşmasına zemin hazırladığı belirtildi.

Daha önce kişisel olarak başlatılan açlık grevleri sebebiyle esirlerden bazılarının 50, 57 hatta 74 günü geride bırakmalarından dolayı sağlık açısından ciddi aşamaya gelinirken, yıllarca işgal yönetimiyle onun adeta uzantısı durumundaki Filistin Özerk Yönetiminin ağır baskısı sonucu direniş sahasında ciddi bir faaliyet gösterilemeyen Batı Yaka’da başlayan destek eylemlerinin dalga dalga yayıldığı, direniş ruhunun gençleri yeniden canlandırdığı ve her türlü baskıya rağmen esirlerle dayanışma gösterileri düzenledikleri belirtiliyor.

Bugünü “Esirlerin Cuması” ilan eden birçok direniş grubunun çağrısı ve daha önce de İzzeddin El-Kassam Tugayları komutanı esir İbrahim Hamid’in milyonlarca kişinin katılacağı gösteri ve yürüyüşlerle meydanların doldurulmasını istemesi üzerine bugün Batı Yaka’nın birçok yerinde Filistinli esirlere destek için gösteri ve yürüyüşler düzenlenmesi bekleniyor.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Şubat 2024 (16) içerik yüklenmiştir.