FilistinHaberlerOrtadoğu

Batı Yaka ve Kudüs’te ev yıkımı tehlikeli boyutlara ulaştı

İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch) Batı Yaka ve Doğu Kudüs’te Filistinlilere ait evleri yıkma operasyonlarının son beş yılda tehlikeli bir boyut aldığını belirterek, işgal rejiminden bu zalim uygulamaya son vermesini istedi.

Dün (20 Ağustos Cuma) konuya ilişkin bir rapor yayınlayan örgüt, yılbaşından şimdiye kadar 267 evin yıkıldığına dikkat çekti.

Raporda örnek olarak Farisiyye köyünü veren örgüt, işgal rejiminin geçen ay içinde askeri bölgede inşa edildiklerini bahane ederek 76 evi haksız yere yıktığını ve 113 kişiyi evsiz barksız bıraktığını ifade etti.

İşgal rejimi, sözkonusu evlerin topraklarının %60’ını kontrol ettiği Batı Yaka’daki C bölgesinde gayrımeşru bir şekilde inşa edildiğini iddia ediyor.

Örgüt daha sonra şöyle dedi: “İşgal rejimi bölgeyi 1967 yılında işgal ettikten sonra askeri bölge ilan ettiği köyde yeni evlerin yapılmasına izin vermediği gibi, giriş ve çıkışları da izne bağlamıştır”.
İşgal rejiminin Filistin halkına karşı yaptığı bu barbarlığın bireylerle ailelerin mülk edinme hakkını güvence altına alan uluslararası hukuka aykırı olduğunu belirten Human Rights, işgal rejiminden yapılan bu uygulamalara son vermesini istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Şubat 2024 (33) içerik yüklenmiştir.