FilistinHaberlerOrtadoğu

Batı Yaka ve Kudüs’te yapılması planlanan en büyük arazi gaspı açıklandı

Siyonist işgal devletinde yayınlanan Haaretz gazetesi bugünkü (22 Temmuz Cuma) sayısında Siyonist işgal ordusuna bağlı “Sivil İdare”ye ait, işgal ordusunun Batı Yaka topraklarına el koyarak “İsrail devletinin mülkiyeti sorununu çözmeye” çalıştığını gösteren bir belgeyi açıkladı.

Haaretz’e göre plan, Batı Yaka’daki “Ariel”, “Ma’ale Adummim” ve “Gush Etzion” gibi Yahudi yerleşkeleriyle Kudüs’teki Yahudi yerleşkelerinin çevresine, Ğavr El-Ürdün ve Ölü Deniz’in kuzeyindeki “stratejik” olarak nitelendirilen bölgelerde inşaat yapılmasını ön görüyor.

Belgeyi Siyonist işgal ordusu subaylarından Tzivi Cohen’in bu yılın başında hazırladığını bildiren gazete, söz konusu belgede Batı Yaka’daki mülkiyeti belirsiz arazilere Filistin tarafı mülkiyet iddiasında bulunsa dahi işgal devletinin el koyabileceğinin belirtildiğini yazdı.

Gazeteye göre belge, “Sivil İdare”nin Batı Yaka’daki toprakları işgal etmedeki önceliklerine işaret ediyor ve özel mülkiyet üzerinde Yahudi yerleşim birimi inşasını uluslararası hukuku çiğnemek olarak kabul ediyor. Fakat aynı zamanda Ğavr El-Ürdün’de ve Ölü Deniz’in kuzeyinde, Ariel Yahudi Yerleşkesi’nin çevresinde egemenliğin güçlendirilmesine çağırıyor.

Haaretz’e göre Batı Yaka’da el konulması ve üzerinde inşaat yapılması planlanan araziler ileride olası bir toprak değişimine imkan vermiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.