FilistinHaberlerOrtadoğu

Batı Yaka’da camilere açılan savaş devam ediyor

Filistin Parlamentosu üyesi ve Filistinli Alimler Birliği Başkanı Şeyh Hamid El-Beytavi, Batı Yaka’daki Fetih yönetiminin camilere açtığı savaşın devam ettiğini söyledi.

Milletvekili Şeyh Hamid El-Beytavi dün (22 Ağustos Pazar) verdiği demeçte, Vakıflar Bakanlığı’nın atama yapmaması nedeniyle Batı Yaka’da yaklaşık bin camide imam ve müezzin olmadığını bildirdi.

Ramallah yönetiminin camilere tayinde cimri davrandığını, güvenlik birimlerine tayinde ise oldukça cömert olduğunu kaydeden Şeyh El-Beytavi, Fetih yönetiminin kendi adamlarını camilerde görevlendirerek camileri gerçek misyonlarını yerine getiremez hale getirdiğini belirtti.

Batı Yaka camilerinde hutbe vermesinin yasaklanmasına da değinen El-Beytavi, kararın siyasi olduğunu, önceki bakanın da aynı şekilde kendisini hutbe vermekten alıkoyduğunu söyledi.

İlmi yeterliliğe sahip onlarca imamın camilerde hutbe vermesinin yasak olduğunu ve onlarcasının da Mahmud Abbas’a bağlı milis güçlerince kaçırıldığını ve işkence gördüğünü kaydeden Şeyh El-Beytavi, bu imamların yerine gerekli yeterliliğe sahip olmayan kişilerin getirildiğini bildirdi.

Yeni cami yapımında izlenen yolu da eleştiren Şeyh El-Beytavi, cami yapımı için daha önce vilayetteki vakıflar müdürünün onayı alınırken yeni cami yapımının güvenlik birimlerinin onayına bağlandığına işaret etti.

Abbas yönetiminin Amerikalıların ve Siyonistlerin baskılarına boyun eğerek Filistin toplumunda ahlaksızlığı yaydığını ifade eden Şeyh El-Beytavi, birinci ve ikinci intifadaların arkasında din faktörü olduğu için Batı Yaka’da dindarlığın bitirilmek istendiğine dikkat çekti.

Başa dön tuşu
Bugün 11 Ağustos 2022 (2) içerik yüklenmiştir.