FilistinHaberlerOrtadoğu

Batı Yaka’da gaspçılar için 5000 yeni ev inşası planı açıklandı

Özerk Yönetim Başkanı Mahmud Abbas’ın ABD Dış İşleri Bakanı Jhon Kerry’nin ikna turunda kendisiyle yaptığı görüşmelerdeki talimatlara uyup tüm ön şartlarından vazgeçerek masa başı görüşmelerine dönmeyi kabul etmesi siyonist işgalcilerin Batı Yaka bölgesinde Filistinlilerin arazilerinin gasp edilmesi suretiyle yahudi göçmenler için yeni evler inşa etme projelerine gaz verdi.

İşgalcilerin Yediot Aharanoot adlı gazetelerinin bugünkü (22 Temmuz Pazartesi) sayısında yayınlanan ve “Şimdi Barış (Peace Now)” hareketinin raporlarına dayandırılan habere göre Batı Yaka bölgesindeki yahudi yerleşim merkezlerinde beş bin yeni ev inşa edilmesi için ruhsatların hazırlandığı ifade edildi. Haberde şimdi bu ruhsatların onaylanması işlemlerinin yürütüldüğü ve inşaatların başlatılması için son hazırlıkların yapıldığı belirtildi.

Haberde bu kadar kısa süre içinde beş bin eve ruhsat çıkarılmasının geçmiş dönemlere nispetle bir rekor niteliği taşıdığına da dikkat çekildi. Böyle bir rekora imza atılması ise Abbas’ın resmî olarak masa başı görüşmelerine şartsız dönmeyi kabul etmesinin payı olduğunu, dolayısıyla onun sözde “barış” görüşmelerine böyle şartsız bir şekilde oturmayı kabul etmesinin tam bir ihanet niteliği taşıdığına dair tahminleri haklı çıkardığını gösteriyor.

Şimdi Barış hareketinin sekreteri Yariv Oppenheimer konu hakkında yaptığı açıklamada, İsrail hükümetinin, iki devlet formülünde Filistinlilere ait olması gereken bölgelere yeni evler inşa etmek suretiyle bu formülü geçersiz hale getirmeye çalıştığına dikkat çekti.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2023 (40) içerik yüklenmiştir.