FilistinHaberlerOrtadoğu

Batı Yaka’da Hamas Hareketine yönelik baskılar sürüyor

Mahmut Abbas’ın gayri meşru eski Başbakanı Selam Feyyad’ın yerine gayri meşru bir yöntemle Rami El-Hamdallah’ı hükümeti kurmakla görevlendirmesinin ardından Batı Yaka’da Hamas hareketine yönelik baskı ve tutuklamaların yoğunlaştığı belirtildi. En son tutuklananlar arasında eski esirlerden Cafer Reyhan da bulunuyor.

Nablus’tan Mahmud Ömer, Reyhan’ın tutuklanışını şöyle anlatıyor:

“Çarşamba günü Abbas’a bağlı istihbarat elemanlarının araçlarıyla sivil bir aracın önünü kesip etrafını kuşattıktan sonra Nablus’un Tel köyünden birini tutukladıklarını gördük. Araca yapılan baskın Siyonist işgal ordusuna bağlı özel birliklerin baskınlarını hatırlatıyordu. Ani baskın, hızlı tutuklama ve hemen bölgeden çekilme aynen onları andırıyordu. Ancak plakalara baktığımda bunların Filistin yönetimine ait olduğunu fark ettim. Plakalar olmasaydı ayırt edemezdim. Olayı gören insanların, siyasi görüşleri nedeniyle Filistinli genç Reyhan’ın bu şekilde tutuklanışına duydukları öfke yüzlerinden okunuyordu.”

Gözlemciler, Abbas tarafından atanan gayri meşru yeni hükümetin iş başı yapmasıyla baskı ve tutuklamaların arttığını belirttiler.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2023 (29) içerik yüklenmiştir.