FilistinHaberlerOrtadoğu

Batı Yaka’da ırkçı ayrım duvarı protesto edildi

İşgal altındaki Batı Yaka’nın Ramallah ve Beytlahim vilayetlerine bağlı dört köyde bugün öğle saatlerinde (27 Ağustos Cuma) ırkçı ayrım duvarını protesto gösterileri yapıldı.

Siyonist işgal güçlerinin göstericilere plastik mermilerle ve göz yaşartıcı bombalarla müdahale ettiği, birçok göstericinin yaralandığı ve bazı aktivistlerin de işgal güçlerince gözaltına alındığı bildirildi.

Ramallah yakınlarındaki Bi’l-Ayn köyünde, Duvarla ve Yahudi Yerleşim Birimi İnşasıyla Mücadele Halk Komitesi’nin düzenlediği haftalık yürüyüşte ırkçı ayrım duvarı ve işgalcinin Yahudi yerleşim birimi inşa politikası protesto edildi.

Göstericilerin ırkçı ayrım duvarına yaklaşması üzerine Siyonist işgal güçlerinin göstericilere müdahale ettiği ve üzerlerine göz yaşartıcı bombalar ve ses bombaları attığı ve müdahale üzerine göstericilerle Siyonist işgal askerleri arasında çatışmaların yaşandığı, bir Filistinli ile bir bayan aktivistin plastik mermiyle yaralandığı ve onlarca göstericinin atılan bombalar nedeniyle boğulma tehlikesi yaşadığı bildirildi.

Na’lin köyündeki gösteride ise, Siyonist işgal güçleri B’Tselem örgütü sözcüsünü, Duvarla ve Yahudi Yerleşim Birimi İnşasıyla Mücadele Halk Komitesi kameramanını ve Filistin Kızılayı ilkyardım ekibini gözaltına aldı.

En-Nebi Salih köyündeki gösteride de, Siyonist işgal güçleri ırkçı ayrım duvarı karşıtı gösteriye katılanlardan yedi kişiyi gözaltına aldı. İşgal güçlerinin sert müdahalesi sırasında bazı göstericilerin baygınlık geçirdiği ifade edildi.

El-Ma’sara köyünde ise, onlarca yabancı aktivistin de katıldığı gösteriye işgal askerlerinin göz yaşartıcı bombalarla ve ses bombalarıyla saldırdığı ve biri Amerikalı aktivist olmak üzere dört göstericinin yaralandığı bildirildi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ekim 2022 (1) içerik yüklenmiştir.