FilistinHaberlerOrtadoğu

Batı Yaka’daki Bağımsız Şahsiyetler FKÖ Merkez Konseyi Toplantısına Katılmayacaklar

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) çerçeve liderlik üyesi Yasir El-Vadiye başkanlığındaki Batı Yaka ve Gazze’deki Bağımsız Filistinli Şahsiyetler Topluluğu liderliği önümüzdeki hafta başında Batı Yaka’nın Ramallah şehrinde düzenlenecek FKÖ Merkez Konseyi toplantısına katılmayacaklarını duyurdu.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Bağımsız Şahsiyetler Topluluğu, Merkez Konseyi’nin 2015’te aldığı kararlarla ilgili taahhüt ve sorumluluklarını asgari düzeyde hayata geçirmediği gibi, 2017 yılında Beyrut’ta yapılan toplantıdan sonra uzlaşıyı hayata geçirme ve başarılı kılma konusundaki çabaları da takip etmediğini ifade etti.

Diğer taraftan Bağımsız Şahsiyetler Topluluğu’nun Gazze temsilcisi Halil Assaf ise yaptığı açıklamada, Ramallah’taki toplantıya katılmaları için Batı Yaka’daki Bağımsız Şahsiyetler Başkanlığı’nın resmi davet almadığını söyledi.

Facebook üzerinden yaptığı açıklamada Assaf “bazı basın yayın organları bağımsız şahsiyetlerin Ramallah’ta düzenlenecek toplantıya katılmayacaklarına dair haberler yayınladılar ve katılmama kararının topluluğun kararı olduğunu ifade ettiler. Konsey’den topluluğa toplantıya katılması için resmi bir davetin yapılmadığını ifade etmenin bir sorumluluk olduğunu düşünüyorum” dedi.

Hamas ve İslamî Cihad hareketleri daha önce yaptıkları açıklamalarda, Ramallah’ta düzenlenecek FKÖ Merkez Konseyi toplantısına katılmayacaklarını gerekçeleriyle duyurmuştular.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.