FilistinHaberlerOrtadoğu

Batı Yaka’nın kuzey kısmında çatışmalar yaşandı ve yaralananlar oldu

1948’de işgal edilmiş bölgelerdeki reklam panolarına yerleştirdiği ilanlarda kutsal Ramazan ayına saygı amacıyla Batı Yaka bölgesine yönelik baskınları durdurduğunu iddia eden gerçekte ise saldırı, baskın ve tutuklamaları ikiye katlayan siyonist işgal devletine bağlı askerî güçlerin dün (19 Temmuz Cuma) sabah Batı Yaka’nın bazı bölgelerine yaptığı saldırılar çatışmalara neden oldu.

İşgal güçlerinin dün sabah Batı Yaka’nın kuzeyindeki Cenin mülteci kampında iki Filistinli gencin evine baskın düzenleyerek arama yapması ve eşyalarına zarar vermesi üzerine çıkan çatışmalar bazı gençlerin yaralanmasına neden oldu.

Alınan haberlere göre işgal güçleri baskınlarda evlerinde arama yaptıkları Evs el-Fayid ve Enes Ebu Tabbih adlı gençleri tutukladılar. Buna çevredeki gençlerin tepki göstermesi üzerine işgalci askerler plastik mermilerle saldırı düzenlediler. Sonra da gençlerin üzerine bazılarının şiddetle nefes alma sıkıntısı yaşamasına neden olan gaz bombaları ve göz yaşartıcı bombalar attılar. Bu saldırılar gençlerden bazılarının yaralanmasına neden oldu.

İşgalci askerler dün akşam saatlerinde de bölgede bazı noktalara baskınlar düzenleyerek tutuklamalar yapmışlardı. Dün akşam tutuklananlar arasında Tulkerem şehri yakınlarındaki askeri geçit noktasında gözaltına alınan bir şer’î yargıç da var.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Temmuz 2022 (25) içerik yüklenmiştir.