HaberlerİranOrtadoğu

Batılı müdahaleler kabul edilemez

İran İslam cumhuriyeti dış işleri bakanlığı sözcüsü Hasan Kaşkavi yerli ve yabancı basın-yayın kuruluşlarının temsilcileriyle birlikte katıldığı basın toplantısında, İranlıların yüzde 85’nin cumhurbaşkanlığı seçimlerine katıldıklarını söyledi.

Hasan Kaşkavi batılı devletler ve medya guruplarının anarşizmi destekleyerek diğer ülkelerin iç işlerine müdahale etmelerinin kabul edilemez olduğunu belirtti.

İran dış işleri bakanlığı sözcüsü İran’da meydana gelen tartışmaların aile içi bir olay olduğunu, İran milletinin kendi sorunlarını çözümleyebilecek yüksek kapasiteye sahip olduğunu, aile içi bu sorunların ülke içinde adaletli bir şekilde çözümlenebileceğini vurguladı. Kaşkavi bir kaç Avrupa ülkesinde İran elçiliklerine yapılan yıkıcı saldırıları kınayarak, bu sürecin uluslar arası konvansiyonlara aykırı olduğunu, İran’ın yetkili kuruluşlara dava açacağını söyledi.

Hasan Kaşkavi ayrıca şunları söyledi; Amerika ve Avrupalı devletler uluslar arası ilke ve kurallara uygun olarak halkı yasalara ve demokratik ilkelere bağlı hareket etmeye çağırmak yerine, anarşistleri eylemler yapmaya teşvik ediyorlar.

Kaşkavi İran cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olarak katılmış olan 4 kişiyi destekleyenlerin İran milletinin ayrılmaz parçaları olduklarını, bunların anarşiklerden ayırt edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

İran İslam cumhuriyeti dış işleri bakanlığı sözcüsü, siyasi gelişim ve açılımın yasalara uygun hareket ederek zirveye ulaşabileceğini, İran da sorunları çözümlemek için yüksek demokratik kapasitenin bulunduğunu vurguladı.

Hasan Kaşkavi çok sayıda masum insanın ölmesine ve yaralanmasına yol açan Kerkük’teki bombalı saldırıyı kınayarak, İran İslam cumhuriyetinin ırak’taki her türlü şiddet ve terörü kınadığını belirtti.

Kaşkavi Irak’ta Baasçı ve tekfirci gurupların bu İslam ülkesinde kavmi ve fırkacı iç savaşlar çıkarmaya çalıştıklarını kaydedip, işgalin sona ermesi ve Irak güvenliğinin Iraklı güvenlik güçlerine devredilmesi, Irak milli hakimiyeti ve bağımsızlığının ihya edilmesi sonucu Irak’ta barış, güvenlik ve huzurun sağlanabileceğini vurguladı

Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (14) içerik yüklenmiştir.