HaberlerİranOrtadoğu

Batılı ülkeler İran’ın haklarına saygılı olmalıdır

İran dış işleri bakanlığı sözcüsü bugün düzenlediği basın toplantısında Haiti depreminden dolayı üzüntüsünü dile getirerek İran halkı ve hükümetinin Haiti halkı ve hükümetiyle dert ortaklığında bilindiğini belirterek İran İslam cumhuriyetinin yardımlarının Haiti’ye gönderildiğini bildirdi.

İran, Pakistan ve Afganistan dış işleri bakanlarının katıldığı İslamabad üçlü toplantısının sonuçlarıyla ilgili olarak Ramin Mehmanperest, Tahran açısından bölge meselelerinin bölgede çözümlenmesi gerektiğini ve bu meseleyi göz ardı ederek bölge dışından müdahalede bulunulduğu sürece sonuca varılmayacağına inandığını söyledi.

Mehmanperest Almanya başbakanının İran aleyhindeki yaptırımların arttırılması gerektiğini söylemesine karşı bazı batılı yetkililerin İran’a yönelik yaptırım ve tehditlerin arttırılması hususundaki sözlerin tekrarlanan sözler olup etkili olmadığını söyledi.

İran ile 5+1 grubu arasındaki müzakerelerle ilgili Mehmanperest bir çok ülkenin İran nükleer faaliyetleri hususundaki tutumlarının İran’ın haklı olduğuna itiraf olduğu ve birkaç batılı ülkenin ülkelerin haklarına saygılı olma ve gerçekçilik konusunda doğru tutumlar izlemeleri gerektiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.