DünyaHaberlerİranOrtadoğu

Batılı ülkeler UAEK’nın işine karışmasın

İslami İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hasan Kaşkavi, batılı devletlerin yaygara koparmak yerine UAEK’una karşı yükümlülüklerini yerine getirmelerini ve bu kurumun işine karışmamalarını istedi.

Bazı batılı devletlerin gerçek dışı açıklamalarına tepki gösteren Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hasan Kaşkavi, İran İslam Cumhuriyetinin barışçı nükleer enerjiden yararlanma hakkı çerçevesinde ve yine enerji kaynaklarını çeşitlendirme doğrultusunda yeni bir başarılı adım daha attığını ve ikinci uranyum zenginleştirme tesislerini kurmaya başladığını belirtti.

Yeni çalışma ile ilgili batı tarafından ileri sürülen bazı iddiaları reddeden Kaşkavi bu faaliyetin gayet şeffaf ve UAEK kuralları çerçevesinde yürütüldüğününü, bu tür bir tesisin inşa edileceğinin ajansın kurallarına göre 6 ay önce bildirilmesi gerektiği halde İran’ın bunu çok daha erken bildirdiğini hatırlattı.

Kaşkavi, bazı batılı devlet adamlarının bu habere gösterdiği tepkinin mantıksız ve tamamen propagandaya yönelik açıklamalar olduğunu, batılı devlet adamlarının uluslararası kanunlara saygı göstermeleri ve ajansın işlerine müdahale etmekten kaçınmaları gerektiğini vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Temmuz 2021 (21) içerik yüklenmiştir.