HaberlerİranOrtadoğu

Batılı ülkelerin İran’a yaptırım konusunda ihtilafları sürüyor

Batılı ülkelerin İran’a yönelik petrol yaptırımı konusunda karar almak üzere bir araya geldikleri Brüksel’deki oturumda aralarındaki ihtilafın sürdüğü bildirildi.

Presstv’nin haberine göre, Perşembe günü bir araya gelen Avrupa Birliği’nin 27 üyesinin temsilcileri İran’a petrol konusunda yaptırım ve İran’ın nükleer programları konusunda Tahran’a baskının arttırılması konusunda karar alırlarken kararın ayrıntıları konusunda anlaşmaya varamadılar.

Reuters ajansı da, AB ülkelerinin yaptırım konusunda tam olarak anlaşamadıklarını duyururken bu konunun AB dışişleri bakanlarının gelecek toplantısında yeniden ele alınacağını bildirdi.

Avrupa Birliği ülkelerinin İran’a petrol yaptırımı konusunda karar alamamalarının temelinde Batılı ülkelerin İran petrolüne olan bağlılıklarının yanı sıra böyle bir durumda petrol fiyatlarının da anormal bir şekilde artacak olması ve bunun da AB ekonomisini felce uğratması olarak bildiriliyor.

AB üyeleri İran’a yaptırımı görüşürken bir çok Avrupa ülkesinin ise İran’dan daha fazla petrol ithal etmek için görüşmelerde bulunmalarına dair girişimler, bu ülkelerin İran konusunda içinde bulundukları çıkmazı gözler önüne seriyor.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2021 (25) içerik yüklenmiştir.