AsyaHaberlerKuzey Amerika

Batılılar, Afganistan’a terörist taşıyor

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile Batı arasında ipler geriliyor.
Batı basını, “Karzai yönetimiyle Afganistan’da zafer mümkün mü?” sorusu üzerine yazılan yorumlara yer verirken, Afgan lider de Batılı ülkelere çıkıştı.
Basın mensuplarıyla bir araya gelen Karzai, ülkenin kısmen sakin olan kuzey bölgelerine “bilinmeyen ülkelere ait helikopterlerin silahlı adamlar taşıdığını” öne sürdü.
Bagram, Kunduz ve Samangan eyaletlerine beş aydır “kaçak militan” taşındığını savunan Karzai, helikopterlerin hangi ülkelere ait olduğunu bilmediğini söyledi.
“Neden bölgeye silahlı adamlar sokuluyor, kuzeyde artan güvenlik problemlerinin bu uygulamayla bağlantısı ne ve helikopterler hangi ülkelere ait, kapsamlı şekilde araştırıyoruz” ifadesini kullanan Karzai’nin açıklamaları yeni bir tartışma başlattı.
Afgan basını bu açıklamayı, “Batı tarafından köşeye sıkıştırılmak istenen Başkan’ın karşı hamlesi” şeklinde yorumladı ve Karzai’nin Batılı ülkeleri şiddetten sorumlu tuttuğunu yazdı.
Açıklamanın, ABD Dışişleri Bakanı Clinton’un Karzai’yi hedef gösteren ifadelerinin hemen ardından gelmesine de dikkat çekildi.
Clinton, geçtiğimiz ay yapılan seçim öncesi, bundan sonra Afganistan’ı yönetecek liderin ABD, ordu ve Afgan halkı ile daha iyi ilişkiler kurması gerektiğini söylemiş, Karzai’ye destek vereceklerini açıkça söylemekten çekinmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.