HaberlerİranOrtadoğu

Batılılar Nükleer Anlaşma’yı ihlal edebilir

Batılı tarafların 100 kere söz verseler bile sözlerini tutmayacaklarını söyleyen Tahran Cuma Namazı Hatibi Ayetullah Ahmed Cenneti, Nükleer Anlaşma’nın İslami Şura Meclisi’nde görüşülmesi gerektiğine vurgu yaptı.

İran ile Batı’nın Nükleer Mesele üzerindeki müzakerelerine ve İranlı diplomatların müzakereler boyu yürüttükleri faaliyetlerine değinen Ayetullah Cenneti “Müzakerecilerimiz bütün gücünü kullandı ve mümkün olsaydı maksimum sonucu elde edebilirlerdi ama ne yazık ki sonuç yüzde yüz istediğimiz gibi olmadı ve tabii bundan başka çaremiz de yoktu, çünkü karşı taraf da yüzde yüz sonuç peşinde değildi” diye konuştu.

İmam Hamanei’nin KOEP’nin öngörülmüş yasal yolda olması ve karşı tarafın anlaşmayı bozabilme ihtimaline karşın ihtiyat edilmesi gerektiğini vurguladığına işaret eden Ayetullah Cenneti “Batılı taraf 100 kere söz verse bile, sözlerini tutmama ihtimali vardır” ifadesini kullandı.

Son yıllarda elde edilen nükleer kazançlara değinen Ayetullah Cenneti “Arak ağır su tesisleri, radyofarmasötik teknolojisi, kanser tedavisi ve %20 uranyum zenginleştirme gibi alanlarda birçok başarıya imza atmışız. Bütün bilimadamlarımıza bu başarılardan dolayı teşekkür etmeliyiz ama maalesef şimdi bütün bu kazançları kullanamıyoruz ve geleceği beklemeliyiz” diye hitap etti.

Bazı yetkililerin KOEP’nin İslami Şura Meclisi’nde ve bazılarının ise Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi’nde incelenmesi gerektiğini söylediklerine işaret eden Cenneti “Her neyse biz karar veremeyiz ve sorumlu yetkililer bu konunun durumunu en kısa zamanda açığa kavuşturmalı” diye vurguladı. Nükleer Mesele’nin partiler meselesi değil bir milli mesele olduğunu söyleyen Ayetullah Cenneti “Hiç kimse bu meseleyi kötüye kullanmamalıdır. Nükleer Mesele hiçbir parti veya şahısla ilgili değil ve meselenin seçim aracına dönüşmesini doğru bulmuyorum” açıklamasını yaptı.

Tahran Cuma namazı hutbelerinden önce ise Hizbullah Hareketi Genel Sekreter Yardımcısı Şeyh Naim Kasım konuşma yaptı. İran’ın bölgede etkin bir güç olduğunu ve bölgedeki gericilerle mücadele ettiğini belirten Kasım, İran ve Batı arasında varılan anlaşmadan dolayı tebriklerini iletti.

Şeyh Naim Kasım, İsrail Rejimi’ni bölgede sömürücülerin kurduğunu belirterek “Sömürücülerin amacı sadece Filistin’i işgal etmek değildi. Onlar müslümanların canlarını da işgal edip onları aşağılamak istiyordu. Siyonist İsrail Rejimi, Amerika desteğiyle kendisini ne kadar güçlü hissetse de Hizbullah gücünü Allah’tan alır. Eğer Hizbullah Lübnan’da olmasaydı şimdi Lübnan da Siyonist Rejimi’nin faaliyet sahası olurdu. Hizbullah kendi canını ve malını Siyonist Rejim’le mücadeleye adayarak, onları rezil etmiş bir şekilde Lübnan’dan attı” diye konuştu.

Hizbullah Hareketi Genel Sekreter Yardımcısı Şeyh Naim Kasım ayrıca Mukaddes Savunma Dönemi’ne (İran-Irak Savaşı) de değinerek Baas Rejimi’nin 8 yıl dayattığı savaş boyunca İslam’ı yok etmek istediğini ve bu savaşın İran İslam Cumhuriyeti’ne karşı bir dünya savaşı olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Temmuz 2021 (20) içerik yüklenmiştir.