HaberlerİranOrtadoğu

Batı’nın Irak ve Afganistan politikaları hezimete uğradı

İslami şura meclis başkanı Ali Laricani, Libya büyükelçisini kabulünde, Bush’un savaş çığırtkanı politikalarının yolun sonuna geldiğini, batının Irak ve Afganistan icraatının, izledikleri politikaların bozguna uğradığını gösterdiğini kaydetti.

Başkent Tahran’da Libya büyükelçisini kabul eden İslami şura meclis başkanı Ali Laricani, iki ülke ilişkilerinin gelişmesinin önemine vurgu yaptı.

İran İslam cumhuriyetinin tüm İslam ülkeleri ile gelişen ilişkilerine vurgu yapan Laricani, Libya ile yeni bir ilişki döneminin başlatılmasını istedi.

İki ülkenin bölgesel ve küresel meselelere yönelik ortak görüşlerine temas eden Laricani, parlamentolar arası siyasi istişarelerin de zaruri olduğunu, İran açısından Libya ile ilişkilerin gelişterilmek için hiç bir engel olmadığını ifade etti.

Batının bölgeye yönelik politikalarını da eleştiren Laricani, batılı devletlerin Irak ve Afganistan’daki icraatına bakıldığında, batının izlediği politikaların bozguna uğradığının anlaşıldığını vurguladı.

Görüşmede İran İslam cumhuriyetini bölgenin güçlü ve etkili bir devleti olduğunu kaydeden Libya büyükelçisi, ikili ve çok yönlü ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Ocak 2022 (10) içerik yüklenmiştir.