HaberlerİranOrtadoğu

Batı’nın İran ile ilgili tutumu zıtlıktan işbirliği ve teamüle dönüşmelidir

İran dışişleri bakanı İran yeni hükümetinin çalışmaya başlamasıyla batının İran ile tutumunun zıtlıktan işbirliği ve teamüle dönüşmesi gerektiğini belirtti.

Ali Ekber Salihi, bugün Tahran’da Almanya yeni elçisi’nin güven mektubunu sunduğu merasimde Almanya’yı uluslar arası toplum ve Avrupa’da etkili ve önemli bir ülke olarak niteleyerek iki büyük ülke olan İran ile Almanya’nın başta ticaret ve ekonomi olmak üzere çeşitli alanlarda ilişkilerini geliştirme potansiyeline sahip olduklarını söyledi.

İran dışişleri bakanı bölgedeki en istikrarlı ülke olarak İran’ın önemi ve konumu ile Almanya ile siyasi açıdan iyi ilişkilerine değinerek İran’ın Avrupa, özellikle de Almanya ile siyasi, güvenlik, ekonomi, ticaret ve enerji alanlarında işbirliğini geliştirmek için önemli potansiyellere sahip olduğunu söyledi.

Almanya’nın İran yeni elçisi ise ülkesi dışişleri bakanının selamlarını ileterek İran’ın kültür, tarih ve dünya ve bölgedeki güvenlik ve istikrarındaki önemli rolünü hatırlatarak İran’da yeni hükümetin çalışmaya başlamasıyla Tahran ile Berlin arasında özellikle de ticaret ve ekonomi alanlarında ilişkilerin daha da gelişmesini istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Temmuz 2022 (25) içerik yüklenmiştir.