AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Batının İran’a yönelik asılsız suçlamalarının ardı arkası kesilmiyor

ABD ve Fransa cumhurbaşkanları İran aleyhindeki asılsız suçlamalarını tekrarlayarak, İran’ın bölgesel faaliyetlerine engel olmak konusunda ortak görüş belirttiler.

Fars Haber Ajansının bildirdiğine göre ABD ve Fransa cumhurbaşkanları Donald Trump ve Emanuel Macron, Kanada’da düzenlenen G 7 zirvesi kulisinde yaptıkları açıklamada, İran’ın başta Suriye olmak üzere bölgedeki faaliyetlerinin bölgenin güvensizliğine sebep olduğunu bildirdiler.

Amerika ve müttefikleri öyle bir dönemde İran’ı bölge istikrarını yok etmekle suçlamaktalar ki Irak ve Suriye yönetimleri defalarca terörizme karşı mücadeledeki katkılarından dolayı İran’a teşekkürlerini bildirmişlerdir.

Öte yandan Trump’ın baskılarının Avrupalı liderleri de kınaya getirdiği bildirilmekte. Öyle ki Macron, mevcut baskıların devam etmesi durumunda G 7 grubunu Amerikasız 6 ülkeyle de götürebileceklerini bildirdi.

Atlantik’in iki yakası arasında ayrışma derinleşiyor. ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlar getirmesiyle başlayan gerilim, Donald Trump yönetiminin ithal çelik ve alüminyum ürünlerine yeni ek vergi kararı almasıyla derinleşti.

Kanada’daki G7 Liderler Zirvesi öncesi, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan ABD’yi G7’den çıkarma tehdidi geldi. Kanada Başbakanı Justin Trudeau’yla bir araya gelen Macron’a gazetecilerin, Trump’ın “İzolasyon umurumda değil” sözleri hatırlatılması üzerine, Fransa Cumhurbaşkanı’ndan çok sert yanıt geldi. Hiçbir devlet başkanı “kalıcı değildir” hatırlatması yapan Macron, “G7 içindeki 6 ülkenin toplam pazar büyüklüğü, ABD pazarından fazla. Belki bugün “izole edilmek” ABD Başkanı’nın umrunda olmayabilir ama gerekirse biz de yedi yerine altı üye olarak devam etmekte sakınca görmeyiz” değerlendirmesinde bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.