HaberlerİranOrtadoğu

Batı’nın Rigi’ye desteği alenen belgelidir

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü, insan haklarını savunduklarını ve terörizmle mücadele ettiklerini iddia edenlerin Rigi terör grubu ile ilişkileri, onların bu iddialarında samimi olmadıklarını gösterdiğini belirtti.

Ramin Mehmanperest bugün, Rigi grubu elebaşı Abdulmalik Rigi’nin Amerika ile irtibatta olduğuna dair sözlerine binaen, Amerika, İngiltere ve bazı Avrupa ülkelerinin bölgede terör grupları ile bağlantıda olduklarının ilk kez yaşanmadığını belirtti.

Abdulmalik Rigi ilk itiraflarında Amerika ile bağlantıda olduğunu itiraf etti.

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü sözlerinin devamında İran ve Japonya’nın nükleer enerji konusunda ortak tutuma sahip olduklarına işaretle, her iki üklenin nükleer enerji teknolojisinden barışçı amaçlar doğrultusunda yararlanılması gerektiğine inandıkları, uluslararası silahsızlanma ve de nükleer silahlardan arınmış bir dünya konusunda hemfikir olduklarını belirtti.

Mehmanperest zenginleştirme hususunda Japonya’nın önerisi hakkında da Tahran nükleer araştırma merkezinin ihtiyacı olan yakıtın temini doğrultusunda yapılacak işbirliği koularının İran ve diğer ülke arasında uzmanlar düzeyinde gerçekleşmekte olduğunu belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.