HaberlerIrakİranOrtadoğu

Bazı bölge ülkeleri IŞİD’in ortadan kaldırılmasına karşı

Şemhani bugün sabah saatlerinde Kuzey Irak’taki Kürdistan Yurtseverler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Berhem Salih ile bir araya geldi.

İran’ın Irak Kürtleri ile sıcak ilişkilere sahip olduğunu söyleyen Şemhani, bu dostluğun yıllarca zor koşullar altında birlikte mücadele etmekten kaynaklandığını ve kolay kolay kopmayacağını vurguladı.

Kürdistan Yurtseverler Birliği Genel Başkanı Celal Talabani’nin sağlığına kavuşması için dua ettiğini bildiren Şemhani, Talabani’yi kan ve tehlike yıllarında dostu olarak niteledi.

Birleşik Irak içerisindeki etniklerin birliğinin Irak’ın bugünkü güvenlik krizi atlatması için çok önem taşıdığını kaydeden Şemhani, Irak’ın stratejik çıkarları ve bölgesel gücünün ancak ve ancak birleşik ve toprak bütünlüğüne sahip olması durumunda sağlanacağının altını çizdi.

IŞİD’in Irak’ta imha edilmesinin milli kimliği pekiştirmesine katkı sağlayacağını ifade eden Şemhani, “Bundan dolayı, bazı bölge ötesi ve bölge içi ülkeler, IŞİD düşünce alt yapısının korunmasını ve bu örgütün ortadan kaldırılmasına karşı çıktıklarını görüyoruz” diye konuştu.

İran’ın Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi ile ilişkilerin geliştirilmesi için gönüllü olduğuna işader eden Şemhani, İran’ın vazgeçilmez politikasının birleşik Irak içinde Kürt grupların aktif bir biçimde rol oynaması olduğunu sözlerine ekledi.

Kürdistan Yurtseverler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Berhem Salih ise bu görüşmede İran’ın terörle mücadele için gösterdiği çabalarından dolayı teşekkürlerini sunarak, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi için İran ile ilişkilerin geliştirilmesi başka bir önem arzettiğini söyledi.

Terörizmi yaymak isteyen düşmanlara karşı uyanık olunması gerektiğini dile getiren Salih, İran’ı kendi stratejik ortakları olarak gördüklerini ve İran’ın Irak’ta güvenlik ve istikrarın sağlanması için özverili çabalarından dolayı çok mutlu olduklarını vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Şubat 2024 (3) içerik yüklenmiştir.