FilistinHaberlerOrtadoğu

Bazı Fetih liderleri iç barışı istemiyor

İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın önde gelen liderlerinden İzzet er-Reşak, Nebil Şaas’ın Gazze’ye yaptığı ziyaretin Fetih’in bazı liderleri tarafından şiddetle eleştirilmesinin, Filistin uzlaşısını sabote etmek isteyen Fetih’teki şahin kanadın olumsuz tavrının bir uzantısı olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili olarak bugün (05 Şubat Cuma) yaptığı basın açıklamasında er-Reşak şöyle dedi: “Hamas Hareketi Kahire’nin son taslağıyla ilgili tutumunu aynen sürdürüyor. Yaptığı değerlendirmeler ve itirazlar göz önünde bulundurulmazsa Hamas Kahire’ye gidip belgeyi imzalamayacak. Hamas Hareketi’nin itiraz ettiği noktalar çok önemli konular olup, Filistin halkı ve Filistin davasının özüyle alakalıdır.”

Fetih liderlerinden Nebil Şaas’ın Gazze’yi ziyaret etmesinden memnuniyet duyduklarını söyleyen er-Reşak, bu ziyaretin iki hareket arasında güveni tazelemesini umduklarını belirterek şöyle dedi: “Filistinlilerin kendi vatanlarını ziyaret etmesi için herhangi bir engel yok. Filistin halkına karşı cinayet işleyenler hariç Fetih Hareketi’nden hiç kimseye bir rezerv de konmuş değil. Gazze’ye gelen herkese “Hoşgeldin” deriz”.
Fetih içindeki şahin kanada da değinen er-Reşak şöyle dedi: “Görülen odur ki, Fetih’in içinde etkili bir grup gerçek bir barışın olmasını istemiyor. Bu kanat, olumlu her türlü adımı başarısız kılma çabası içindedir. Bu kanat temelde Filistin’deki bölünmenin son bulmasını ve barışın sağlanmasını istemiyor. Onlar tamamıyla ABD ve Siyonistlerin şartlarına bağlılar. Fetih’in şahin kanadı iç barışın ancak ABD ve Siyonistlerin dayattığı şartlarla gerçekleşebileceğini söylüyor.”

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (42) içerik yüklenmiştir.