FilistinHaberlerOrtadoğu

Bazı Ilımlı Arap Ülkeleri Amerika’nın Yolunu Takip Ediyor

Filistin Meclisi üyesi Zuheyr Sanduk Tesnim Haber Ajansına verdiği röportajda ABD Başkan Yardımcısının yakın zamanda Mısır, Umman ve Filistin’e yaptığı ziyaretle ilgili, Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak resmen tanıma adımını desteklediğini belirterek şu açıklamalarda bulundu: Siyasi açıdan Pence İsrail’in en büyük destekçisidir. Siyasi mezhep eğilimi yönünden Amerika’da yaklaşık 70 milyon Siyonist Hristiyan yaşadığını belirtmek gerekir. Mike Pence, Amerika’da Tel-Aviv’in en katı savunucularından biridir. Amerikalı Mesihi Siyonistler, Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak resmen tanıma ve Amerikan büyükelçiliğinin Tel-Aviv’den Kudüs’e taşıma kararına en büyük desteği veren gruptu.

Tel-Aviv’in faydalanması

Filistin Meclisi üyesi daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü: Filistinliler Mike Pence’nin geçtiğimiz hafta bölgeye yaptığı ziyareti kınadılar ve bu Hristiyan Siyonist ile görüşmeyi reddettiler. Onlar, Amerika’yı güvenilir bir aracı olarak görmüyorlar. Filistinliler her türlü görüşmenin Amerika’nın arabuluculuğunun dışında olmasını talep ettiler bu nedenle diğer taraflar Tel-Aviv ve Filistin Özerk Teşkilatı arasında müzakere sürecinin yeniden başlaması konusunda tekliflerini sunabilirler. Burada şuna değinmem gerekir; Siyonist Rejim oluşan durumu kendi lehine kullanmak için tüm imkanlarını seferber etti çünkü Amerika’da başkan ve kurmayları Siyonistlerin katı taraftarıdır ve her gün başta Filistin olmak üzere İslam ülkeleri karşıtı birçok plana ya da projeyi onaylıyorlar.

Amerika’nın uygulamalarına uyum

Zuheyr Saduk açıklamalarının devamında, bazı analistlerin “Mike Pence’nin Umman ve Kahire ile yaptığı görüşme ABD Başkanının Kudüs konusundaki adımının Ürdün ve Mısır tarafından kabul edildiği anlamına gelir” yönündeki değerlendirmeleriyle ilgili olarak şunları söyledi: Amerika tarafından Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak tanınmasının ardından, dünyanın birçok kentinde bu adıma karşı gösteriler yapıldı ve birçok ülke bu adımı kınadı. Dünyadaki Müslümanlar ve özgürlük yanlıları gösteriler yaparak Filistin halkının yanında olduklarını gösterdiler. Şunu söylemek gerekir ki, Kudüs’ü desteklemek amacıyla yapılan gösteriler ve kınamalar müzakerelerin yeniden başlaması için çalışma yapılmaması anlamına gelmiyor. Siyonistlerle ilişkileri normalleştirme konusunda öncü olan bazı ülkeler, şuan Amerika’nın Kudüs konusundaki adımının uygulanması için çalışıyorlar.

Filistinlilerin diğer milletlerden destek alması

Zuheyr Sanduk daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü: Filistinliler Kudüs ve Filistin’in değerlerine yönelik komploları engelleyebilmek için İslam toplumlarından ve İran’dan destek almaktadır. Filistin halkı bugüne kadar bu komplolardan çok daha kötüleriyle baş etmiştir ve Amerika’nın bu adımı karşısında da kolay kolay geri adım atmayacaktır.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.