HaberlerİranOrtadoğu

Bazı terörist gruplar çökertildi

İran İslam Cumhuriyeti İstihbarat Bakanı Gulam Hüseyin Muhsini Ejei, 12 Hazirandaki cumhurbaşkanı seçimi öncesi birçok terör eyleminin çökertildiğini söyledi.

Muhsini Ejei, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, seçimler ve sonraki süreçte yaşanan gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Bakan Muhsini Ejei, ”Siyonistlere ve Batı’ya bağlı çeşitli gruplar, seçim sırasında birçok bölgede bombalama eylemi planlamıştı. İstihbarat ve güvenlik birimlerinin birkaç aşamalı operasyonlarında bu kişiler yakalandı” dedi.

İran’da ”kadife devrim” peşinde olanların iki yıl önceden faaliyete başladıklarının belirlendiğini ve bu yönde önlem aldıklarını kaydeden Muhsini Ejei, seçim öncesi ve sonrası süreçte de ülkeyi istikrarsızlaştırmak ve kargaşa çıkarmak isteyen farklı grupların ABD ve İngiltere gibi dış güçlerle bağlantılarının ortaya çıkarıldığını belirtti.

Batılı bazı ülkelerin, diplomatik sınırların ötesine çıkarak halkı tahrik eden faaliyetlerde bulunduğunu söyleyen Muhsini Ejei, İngiltere pasaportuna sahip bazı kişilerin son olaylarda rolleri olduğunu savundu.

Muhsini Ejei, BBC Farsça servisinin de ülkedeki istikrarı hedef alan ve tahrikçileri olay çıkartmaya teşvik eden yayınlar yaptığını öne sürdü.

Yabancı uyruklulardan bazılarının gazeteci kimliği adı altında bilgi ve belge toplayarak casusluk faaliyetinde bulunduğunu söyleyen Muhsini Ejei, bu bağlamda bir kişinin tutuklandığını, bir başkasının da sorgusunun sürdüğünü belirtti.

Tahran dışında ülkenin diğer bölgelerinde de yasa dışı eylem planlarının ortaya çıkarıldığını kaydeden Muhsini Ejei, son olaylarda yakalananların asli sorumlular ve kandırılanlar diye iki gruba ayrıldıklarının belirlendiğini söyledi.

Bakan Muhsini Ejei, halkın can ve mal güvenliğini tehdit edenlerin yargı karşısında hesap vereceğini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (76) içerik yüklenmiştir.