HaberlerİranOrtadoğu

Bazı ülkeler İnsan hakları kavramını siyasileştirdi

İran İslam Cumhuriyetinin BM nezdindeki daimi temsilcisi Mohammad Hazai, bazı batılı ülkelerin İnsan Hakları kavramını kendi siyasi amaçları doğrultusunda ve kendi çıkarları için kullandıklarını söyledi.

Hazai, BM Genel Kurulunun İnsan Hakları Komitesi’nin Kanada’nın önerisi ile İran’da insan hakları ihlalleri iddiası ile gündeme getirdiği konu hakkında yaptığı konuşmada, kararın siyasi amaçlar ile hazırlandığını ve ülkelerin bu oyuna gelmemesi gerektiğini söyledi.

Karar tasarını hazırlayan Kanada’nın kendisinin özellikle ülkede yaşayan yerli halkların insan haklarını ihlal ettiğini ifade eden Hazai, aynı şekilde karar tasarısını destekleyen İsrail’in de Gazze halkına karşı neler yaptığının herkes tarafından görüldüğünü, ama yine İran’a karşı çifte standart uygulandığını ve amacın BM’de yine ”bir kutuplaşma yaratmak” olduğunu ileri sürdü. Hazai açıklamasında ülkesindeki seçimlerle ilgili ortaya atılan iddiaların doğru olmadığını belirtti.

Karara 74 ülke olumlu oy verirken, ret , çekimser oyu kullanan ülke sayısı 107 ülke oldu.

Kanada ve İsrail destekli bağlayıcılığı olmayan bu karar 7 seneden beri gündeme gelmektedir.

Oturumda, İKT, Mısır, Libya delegeleri yaptıkları konuşmalarda bu karara karşı olduklarını ve böyle bir kararın ancak Siyonist rejim hakkında alınması gerektiğini ifade ettiler.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (58) içerik yüklenmiştir.