HaberlerIrakOrtadoğu

Bedir Tugayları: Kerkük Barzani’ye bırakılmayacak

Irak’taki Bedir Tugayları lideri Hadi Amiri, Peşmerge’nin Kerkük’te bulunmasının anayasaya aykırı olduğunu söyledi.

Gönüllülerden oluşan Bedir Tugayları lideri Hadi Amiri, Kerkük’ün Türkmen şehri olduğunu, Irak merkezi yönetimine bağlı bulunduğunu ve ülkeyi parçalayarak Kürt devleti kurmayı planlayan Barzani’ye bırakılmayacağının bilinmesini söyledi.

Amirli’nin söz konusu açıklamayı Irak -Şam İslam Devleti(IŞİD) ablukasında bulunan Türkmenlerin kuratılması için Peşmerge ile Bedir Tugayları’nın birlikte gerçekleştirdiği operasyondan sonra yapması dikkat çekti. Amiri’nin Kerkük ziyareti sırasında Peşmerge ile ilgili rahatsızlığını dile getirmesi bir anda tansiyonu yükseltti.

Barzani’ye yakınlığıyla bilinen Basnews’te yer alan habere göre Amiri’nin açıklamasından sonra Kürdistan Bölge Yönetimi Peşmerge Bakanlığı’ndan tepki gecikmedi.

Peşmerge Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada, Peşmerge’nin Kürdistan Bölgesi dışındaki bölgelerde bulunmasının yasal olduğu ifade edildi. Peşmerge’nin Kerkük’te bulunması için Hadi Amir’den izin alınmayacağı vurgulandı.

Bu arada Peşmerge Bakan yardımcısı Enwer Haci Osman, Amiri’nin söz konusu açıklamayı sarhoş iken yapmış olabileceğini ifade ederek, Bedir Tugayları liderini sert bir dille eleştirdi.

Peşmerge’nin Kürdistan toprakları ve Kerkük’ü IŞİD saldırısından korumak için onlarca şehit verdiğini ifade eden Osman, Hadi Amir’in sözlerine itibar etmediklerini belirtti.

Osman, “Hadi Amiri gidip Tikrit’i IŞİD’in elinden alsın. Peşmerge ile ilgili sözleri yersiz ve saçmalık.” ifadesini kullandı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Haziran 2021 (34) içerik yüklenmiştir.