HaberlerAmerikaDünyaİranOrtadoğu

Begayı Hamane: ABD yaptırım uygulanan ülkelerde ağır insan hakları ihlalleri yapıyor

İran’ın Cenevre’deki BM Ofisi ve Birleşmiş Milletler daimi temsilcisi ve büyükelçisi, ABD’nin gelişmekte olan ülkelere yönelik zalimce yaptırımları uygulamaya yönelik yaklaşımını sürdürdüğünü söyledi.

Fars Haber Ajansı’na göre, İnsan Hakları Konseyi’nin 48’inci oturumunun ikinci gününde dün konuşan İsmail Begayı Hamane, yaptığı konuşmada, İran’ın insan haklarını destekleme taahhüdünü vurgulayarak, ”Bunun, insan hakları mekanizmalarının, diğer hükümetlerin yasa dışı eylemleri nedeniyle bir ülkenin insanları tarafından gerçekleştirilen ağır insan hakları ihlallerini ele almasını engellememesi gerektiğini” söyledi.

Hamane, özellikle “dış askeri müdahale” ve “insanlık dışı yaptırımlar”a atıfta bulunarak, “ABD’nin gelişmekte olan ülkelere sert yaptırımlar uygulamaya yönelik alışkanlık haline getirdiği yaklaşımını sürdürmesi ve ağır, sistematik ve ciddi ihlaller gerçekleştirmesi utanç verici” dedi. 

İran’ın büyükelçisi ve Cenevre’deki BM Ofisi daimi temsilcisi, Afganistan’daki korkunç durumu, yabancı askeri müdahalenin açık bir örneği olarak, Afganistan’daki 20 yıllık ABD liderliğindeki askeri müdahalenin mirası, öldürme, imha ve artan uyuşturucu üretimi olarak nitelendirdi.

Baqayi Hamane, İran İslam Cumhuriyeti’nin Afganistan’da halkın taleplerini karşılayacak olan dini ve etnik bütün grupların içinde yer alacağı kapsamlı bir hükümetin kurulmasını istediğini bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (25) içerik yüklenmiştir.