HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

Behram Kasımi: ABD başka ülkelerin iç yasal girişimlerine müdahale edecek konumda değil

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kasımi, ABD’nin Tahran Pasdaran semtindeki olayda bazı vatandaşlar ve polis memurlarının şehit olmasıyla sonuçlanan saldırıyı gerçekleştiren kişinin kasası ile ilgili müdahaleci açıklamasını kınadı.

ABD Dışişleri Bakanlığı dün yaptığı müdahaleci bir açıklamada, 3 polis memurunu şehit eden Muhammed Rıza Salas’ın idam edilmesini kınadı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi yaptığı açıklamada, avukatı olan Salas’ın yargıdaki yasal ve adli işlemlerin ardından hakkındaki suçlamayı itiraf ettiğini ve suçlu tanındığını ve idam cezasının infaz edildiğini kaydetti.

Bu kararın Salas’ın kişisel inançları ile hiçbir irtibatı olmadığına dikkat çeken Kasımi, ABD yönetiminin açık uluslararası yükümlülüklerini ihlal etmekle herkes tarafından bilindiğini ve son bir yılda tek taraflı olarak birçok uluslararası anlaşmadan çekildiğini hatırlatarak, ABD’nin başka ülkelerin iç yasal girişimlerine müdahale edecek ve karalama yapacak konumda kaydetti.

Sözcü ayrıca, ABD başkanlığının insan hakları ve ayrımcı göç yasaları, özellikle göçmen çocukları ebeveynlerinden ayıran iğrenç politikasının birçok ülke, uluslararası örgütler ve küresel şahsiyetlerin itirazına yol açtığı gibi, Beyaz Saray’a en yakın isimlerin bile tepki ve muhalefetiyle karşılaştığını belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Ekim 2022 (21) içerik yüklenmiştir.