HaberlerİranOrtadoğu

Behram Kasımi: ABD, çağımızın sultacılık ve tek yönlülük dönemi olmadığını bilmeli

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, Amerika yönetiminin İran ile tehdit altında ve tek yönlü olarak müzakere çağrısını unutması gerektiğini söyledi.

Amerikan yönetiminden bazı kişilerin tehditlerle birlikte İran ile müzakereden söz etmelerini değerlendiren Kasımi, ‘’Medeniyet ve tarih yazan İran milleti, onurlu tarihi boyunca zengin kültürü ve bilgeliği ile her zaman tehdit diline tehditle ve saygı diline saygı ile cevap vermiştir’’ dedi.

Kasımi, ‘’İran millet hiç bir zaman sultacılık, baskı ve aşırı istekler karşısında halkın hakkı, hukuku, toprak bütünlüğünü ve bağımsızlığını korumada tereddüt etmemiştir ve ABD çağımızın, tek yönlü politikalar ve sultacılık dönemi olmadığını bilmeli. Dünya kamuoyunun Amerika karşısındaki negatif düşüncesi uluslararası arenadaki derin değişimin göstergesidir’’ dedi.

Amerika’nın haddini bilmesi gerektiğini ifade eden Kasımi, ‘’Amerika, İran’ın konumu, rolü ve şan’ını anlaması için daha çok çaba sarf etmeli. Bugün de dün ve daha önceleri gibi, Amerika ile görüşmek için Amerikan yöneticilerinin söylem ve eylemlerine güven mevcut değildir’’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.