HaberlerİranOrtadoğu

Behram Kasımi: ABD Dışişleri Bakanlığı insan hakları raporu, garazkar, siyasidir ve reddedilmiştir

İran İslam Cumhuryieti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi bugün ABD Dışişleri Bakanlığı insan hakları raporuna gösterdiği tepkide raporun garazkar ve siyasi olduğunu belirterek, bu raporu reddetti.

Kasımi, raporda İran İslam Cumhuriyeti’nden tahrif edilmiş ve gerçek dışı bir tablonun sunulduğunu belirterek, muteber uluslararası raporlara göre, ABD yönetiminin dünyada en büyük insan hakları ihlalcisi olduğu gibi insan haklarını ihlal etmekle bilinen Siyonist rejim ve bölgedeki bazı gerici ülkelerini desteklemekte önemli rol ifa ettiğini vurguladı.

ABD’nin temelsiz ve kabul edilemez suçlamalarını kınayan Kasımi, ABD yönetiminin başka ülkelerin iç işlerine müdahale etmek ve insan hakları durumu konusunda yargıda bulunmak yerine bir an evvel bu ülke içindeki insan haklarına destek için gereken girişimlerde bulunup, yabancı müttefiklerince geniş biçimde yapılan insan hakları ihlallerine tepki göstermesinin iyi olacağını kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanlığı 2017 yılı raporunda, kültürel, sosyal ve dini farklılıkları dikkate almadan bir kez daha İran İslam Cumhuriyeti aleyhinde temelsiz iddialarda bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.