HaberlerİranOrtadoğu

Behram Kasımi: ABD’nin korkunç cinayeti unutulmayacak

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, İran sivil yolcu uçağının Fars Körfezi’nde Amerikan savaş gemisi USS Vincennes tarafından düşürülmesinin 30. yıldönümü münasabetiyle yaptığı açıklamada, “Bu korkunç ve acımasız saldırıdan yıllar geçmesine rağmen bu cinayetin dehşeti hala taze ve uluslararası kuralları ihal etmekte sınır tanımayan ABD için utanç verici bir lekedir” dedi.

İran halkının bu cinayeti asla ve asla unutmayacağını belirten Kasımi, “Bu cinayetin ispatı ise uluslararası hukuku ihlal eden ABD’nin suç işlemlerinden en ufak bir pişmanlık duymaması aynı zamanda yüzlerce masum sivili katleteden savaş gemisi komutanının onurlandırılması gerçeğidir!” ifadelerini kullandı.

Behram Kasımi, “ABD’nin İran halkı ve dünyanın diğer milletlerine yönelik tutumlarının incelenmesi, bu ülkenin her zaman kötü niyetli çıkarlar ve hedeflerine ulaşmak için insanlık dışı yönetemler benimsediğini ve insan haklarını sırf bir araç olarak kullandığını göstermektedir” açıklamalarında bulundu.

3 temmuz 1988 de yani 30 yıl önce, ABD savaş gemisi USS Vincennes, İran yolcu uçağına füze saldırısı düzenlemiş ve uçakta bulunan 290 yolucu ve mürettebat Fars Körfezi sularında gömülerek şehid olmuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Şubat 2024 (16) içerik yüklenmiştir.