HaberlerİranOrtadoğu

Behram Kasımi: ABD’nin ödeyeceği bedel gayet ağır olacak

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, Tahran’da düzenlediği haftalık basın toplantısında Trump ve ABD’nin nükleer anlaşmadan çıkma olasılığına yönelik, “İran ile Avrupa arasında yeni bir anlaşma söz konusu değil, Roma’da gerçekleşen müzakereler ise daha önce Münih’te 4 Avrupa ülkesiyle yaptığımız ‘Yemen’ diyaloglarının devamında hayata geçirildi. Küresel toplumun en acı olaylarından biri olan Yemen krizi büyük bir cinayete dönüşmektedir ve bu ülkenin mazlum halkı ise Suudi koalisyonunun bombardıman saldırılarına hedef haline gelmiştir” ifadelerinde bulundu.

Nükleer anlaşmanın geleceğine de değinen Kasımi konuşmasını şöyle sürdürdü: 12 Mayıs ile ABD yönetiminin bu hususta ne tür bir karar alacağına dair önyargı yapmadan halen sabırlı olmamız gerektiğini düşünüyorum, kendine göre bazı belirli özelliklere sahip nükleer anlaşmadan geri çekilme konusu pek de basit değil.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü anlaşma konusuyla ilgili konuşmalarına şunları da ekledi: ABD’nin bu anlaşmadan geri çekilmesine karşı ülkemizin vereceği sert tepki ise onları pişman edecek. Bu alandaki tüm mühtemel senaryoları değerlendirerek, artık ABD’nin anlaşmadan çıkacağı takdirde ağır bir bedel ödeyeceğini söyleyebilir. Onların bu yükümsüzlüğü yeni bir şey olmasa da gerçek yüzlerini açığa çıkarıp diğer ülkelerin de Amerika’ya güvenmeyeceğini sağlayacak. Buna ilave olarak şunu da belirtmeliyim ki anlaşmayı çiğneyecek ilk ülke İran olmayacak, fakat bu uzlaşı bizim için menfaat sağlamazsa gereğini yapacağız.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Aralık 2021 (24) içerik yüklenmiştir.