HaberlerİranOrtadoğu

Behram Kasımi: Devrim Muhafızları terörizmle mücadeleye devam edecekler

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, silahlı kuvvetlerin özellikle Devrim Muhafızlarının teröristlerin destekçilerinin söylemlerine rağmen tekfirci ve terörist guruplarla mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

Avrupa Parlamentosu bazı milletvekillerinin İran aleyhinde yayınladıkları bildiriye tepki gösteren Kasımi, ‘’İran düşmanı guruplar ve Halkın Munafıkları ile yakın ilişkileri bilinen bazı milletvekilleri konumlarını kullanarak İran’daki insan hakları konusunda gerçek dışı bazı iddialar gündeme getirmek istemişlerdir’’ dedi.

Kasımi, ‘’Bizi göre bu olay, her iki taraf için de her alanda olumlu ve yapıcı sonuçları olan İran ve Avrupa ülkeleri arasında işbirliğini etkilemek için yapılmıştır’’ dedi.

Kasımi, ‘’İran bu gibi psikolojik baskı için kullanılan olayları mahkum ederek, Avrupa ile karşılıklı saygıya dayalı yapıcı işbirliğine inanmaktadır. Taraflar arasında çevre, uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadele, terörizmle mücadele, insan kaçaklılığı ve örgütlü suçlarla mücadele konularında geniş işbirliği imkanları vardır ve bize göre temelsiz bu gibi bildiriler Avrupa Parlamentosunun konumunu ve itibarını zedelemektedir’’ dedi.

Kasımi Avrupa Parlamentosu milletvekillerinde bu gibi konularda hassas davranmalarını isteyerek, ‘’Şüphesiz bir ülke veya bir bölgeye has değerleri tamamen farklı örf, adet ve geleneklerle kültüre sahip başka ülke veya bölgelere kabullendirme çabası uluslararası ilişkilerde eski ve ortadan kalkmış paradigmalara geri dönmek çabasıdır’’ dedi.

Kasımi, İran’ın terörizmle mücadele azmine vurgu yaparak, ‘’İran İslam Cumhuriyeti terörizm, istikrarsızlık ve güvensizliğin kökenlerini ortadan kaldırmak için tüm gücü ile mücadele edecektir ve bu mücadelede İran silahlı kuvvetlerinin özellikle Devrim Muhafızlarının tekfirci ve terörist guruplarla mücadelesi onların destekçilerinin hezeyanlarına aldırış etmeden devam edecektir’’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2021 (24) içerik yüklenmiştir.